Bratislava 2. apríla (TASR) – Približne jedno percento detí sa rodí s autizmom. Najnovšie štatistiky ukazujú, že jedno z 80 narodených detí je v detskom veku diagnostikované v rámci autistického spektra porúch. Dnes si pripomíname Svetový deň povedomia o autizme, ktorý vyhlásila Organizácia Spojených národov v roku 2007.
Autizmus je podľa odborníkov duševná porucha, ktorá postihuje deti už od raného detstva. Toto ochorenie sa prejavuje špecifickými príznakmi, dominuje najmä uzavretosť človeka v jeho vlastnom svete, neschopnosť vnímať a chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy.
Podporu autistom dnes môžu Slováci preukázať modrým oblečením, informovala TASR Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Podľa jej slov sa Slovensko, tak ako po minulé roky, zapojilo do celosvetovej kampane s názvom "Rozsvieť modrú", ktorá vychádza z iniciatívy svetových organizácií Autism Speaks. "Ako prejav úcty k tejto poruche sa dnes významné budovy a stavby rozžiaria na modro, ide o farbu symbolizujúcu komunikáciu," uviedla.
Výskumom autizmu sa zaoberá napríklad na Univerzite Komenského v Bratislave. V roku 2013 vzniklo na pôde Lekárskej fakulty UK Akademické centrum výskumu autizmu, ktorého cieľom je zavedenie skríningu, štandardných diagnostických metód a interdisciplinárny výskum etiológie autizmu.
"Okrem výskumnej práce chce centrum napomôcť lepšej informovanosti odbornej i laickej verejnosti o tejto vývinovej poruche," povedala vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.
Centrum organizuje napríklad odborné prednášky pre všetky partnerské inštitúcie a študentov, či konzultácie a tréningy pre rodičov.
0